Cuti cuti je divoce rostoucí a vytrvalá kapradina dorůstající výšky až jeden metr. Její domovinou je deštný prales, kde se nejčastěji nachází ve výšce kolem 1 500 metrů nad mořem v blízkosti vodopádů a ve skladních rozsedlinách. Listy cuti cuti jsou dlouhé až 8 cm, s tmavě hnědým a kopinatým okrajem. Užitnou částí je celá nadzemní část rostliny.
Cuti cuti je běžnou součástí lidové medicíny v Peru, Kolumbii, Bolívii, Ekvádoru a ve Venezuele. Rostlina je známá také svou pronikavou vůní a silným aroma.
Ustanovení nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006, o výživových a zdravotních tvrzeních, nám nedovoluje informovat vás o účincích této rostliny na váš organismus. Informace o působení si prosím dohledejte ve volně dostupných zdrojích na internetu či v literatuře.
Tradiční užití:
Dvě polévkové lžíce sušené nati cuti cuti přelijeme 500 ml studené vody a přivedeme k varu. Na mírném ohni povaříme cca 5 min. a necháme minimálně osm hodin odstát. Ideální je přípravu provádět večer před dnem užití, aby odvar mohl macerovat celou noc. Hrnec přikryjeme poklicí nebo plátýnkem. Ráno scedíme a uvařenou dávku rozdělíme do dvou částí, které užijeme na lačno ráno a před obědem.
Rychlejší variantou přípravy je přelít jednu čajovou lžičku sušiny 200 ml horké vody a nechat 15 min. odstát. Takto připravený čaj užíváme i 3× denně. Lze dosladit medem.
Země původu: Peru
Surovina pro přípravu bylinného čaje – nálevu
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.