Pasuchaca je drobná, trvalá rostlinka vyskytující se v peruánských Andách ve výškách kolem 3 000 m n. m. Jedná se o endemický druh nenacházející se jinde na světě. Její průměrná výška je cca 35 cm. Pasuchaca je schopna dožít se i několika let. K jejímu pěstování nedochází jen pro sklizeň kořenu, ale i pro její krásné lístky a květy.
Charakteristickým znakem rostliny je tmavě zelené zbarvení listů a nápadné květy, které jsou barevně velmi rozmanité – od růžových odstínů po červenooranžové. Fytoterapeuticky využitelná je celá rostlina včetně kořene.
Bylina je sbírána těsně před rozvinutím květů, v té době účinné látky dosahují nejvyšší koncentrace.
Jelikož pasuchaca není v Evropě příliš známou rostlinou a její užívání není hojně rozšířeno, žádná společnost nepodala návrh na uznání některého ze zdravotních tvrzení, pro které je pasuchaca tradičně užívána a dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 tedy nesmíme o těchto zdravotních přínosech informovat. Více informací naleznete v herbáři.
Dávkování a způsob přípravy: Jednu lžíci byliny vařit v 1 litru vody na mírném ohni 15 minut, pak scedit. Pít 3× denně sklenku odvaru. Jiné zdroje uvádějí: 10 gramů byliny vaříme v 1 litru vody do té doby, než se voda odpaří na polovinu původního objemu. Popíjíme 1 dcl každé dvě hodiny.
Upozornění: Nedoporučuje se těhotným, kojícím ženám, dětem do tří let. Nepřekračovat doporučené denní dávkování.
Surovina pro přípravu bylinného čaje – nálevu
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.