Nejblíže přírodě
Hericium(Hericium erinaceus neboli korálovec ježatý) má jemnou chuť a konzistenci připomínající ryby. Roste paraziticky v trsech na poškozených kmenech stromů či pařezech. Hericium má své pevné místo v tradiční čínské medicíně. Podle ní dokáže Hericium vyrovnávat nerovnováhu yin a yangu v celém organismu.
O Hericiu
Hericium (korálovec ježatý, v angličtině je známý jako lví hříva, Hericium erinaceus) patří mezi jedlé stopkovýtrusé vitální houby pocházející z Asie, hojně se též vyskytuje na severu Ameriky. Hericium je možné vzácně najít i u nás. Své jméno houba získala podle unikátního tvaru plodnice, která je kulovitá a rozvětvená a může mít průměr až 30 cm.
V současnosti se zkoumá vliv Hericia na produkci NFG (nervového růstového faktoru). Podobně jako jiné vitální houby je i Hericium bohaté na polysacharidy ‒ beta glukany, minerály, stopové prvky, specifické pro něj jsou pak diterpenoidy – hericenony a erinaciny. Dalšími významnými složkami Hericia jsou kyselina palmitová, cukerný alkohol threitol a D-arabinitol či provitamín D2 aj. Důležitá je i koncentrace polysacharidů v extraktu. Dlouhodobým testováním bylo zjištěno, že 30% je pro terapeutické účely optimální. Nižší koncentrace (10%) je méně účinná, vyšší koncentrace (40%) je vždy na úkor ostatních účinných látek a dochází k posunu účinku konkrétní houby.
Více informací o Hericiu najdete v Houbáři nebo v sekci Účinky.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.