Železo chelát
Obsah: 90 tablet – tj. 27 g.
Doplněk stravy
Složení: Vitamin C (kyselina L-askorbová), plnidlo: mikrokrystalická celulóza, železo bisglycinát železnatý 15,7%, látka protispékavá: stearan hořečnatý.
Průměrný obsah látek: | mg /1 tbl. | % RHP* |
Bisglycinát železnatý
(ekv. 10 mg železa) |
63,7 mg | 71,4 |
Vitamin C | 125 mg | 156 |
*= referenční hodnota příjmu u průměrné dospělé osoby (8 400 kJ/2 000 kcal)
- RHP není stanovena
Doporučené dávkování: 1 - 2 tablety za den.
Nepřekračujte doporučené denní dávkování.
Není určeno pro děti do 3 let.
Není určeno jako náhrada pestré stravy.
Skladujte v suchu při teplotě do 25 °C v uzavřeném obalu.
Železo bisglycinát + vitamín C
Železo lze považovat za kvantitativně nejdůležitější stopový prvek. V lidském těle je obsaženo v množství 2 – 6 g. Je nezbytné pro funkci buněk, neboť se jako součást hemu účastní transportu kyslíku. Ve stravě denně zkonzumujeme přibližně 10 – 50 mg, ale z tohoto množství se vstřebá pouze 10 – 15 %. Vhodným řešením pro doplnění železa mohou být kvalitní výživové doplňky.
Železo v potravinách a potravinových doplňcích
Pestrá strava by měla pokrýt naši denní potřebu tohoto minerálu, a ačkoli se železo vyskytuje ve většině potravin živočišného i rostlinného původu, v jídelníčku velké části populace železo chybí. Mezi nejbohatší zdroje železa patří hovězí a jehněčí maso, játra, dále třtinová melasa, čerstvé i sušené ovoce, ořechy, dýňová semínka, pšeničné klíčky, také luštěniny, listová zelenina, mořské řasy a třeba červená řepa. Zajímavým faktem je také to, že koncentrace železa je obecně vyšší v potravinách rostlinného původu, avšak jeho vstřebatelnost je mnohem lepší z potravin živočišného původu.
Kombinace železa s některými potravinami nebo jejich složkami není vůbec vhodná. Konkrétním příkladem jsou mléčné výrobky (vápník). Už jedna sklenice mléka nebo 20 g sýru sníží vstřebávání železa na polovinu. Také vláknina, čokoláda, káva, kakao nebo čaj velmi inhibují jeho absorpci. Tyto potraviny je tedy vhodné konzumovat alespoň 2 hodiny po příjmu železa. Dostatečný rozestup nechte též mezi dávkou železa a vitamínem E. Naopak jiné látky jsou schopny zvýšit vstřebatelnost železa, například vitamín C až na čtyřnásobek.
Při výběru potravinových suplementů je důležité dbát na formu železa, které je v doplňku obsaženo, protože některé formy mohou způsobovat nepříjemné nežádoucí účinky. Například užívání síranu železnatého může být spojeno s nevolností, poruchami trávení, zácpou nebo průjmem, neboť se rozkládá již při průchodu gastrointestinálním traktem, takže většina železa není absorbována a tak negativně působí na střevní mikroflóru. Jako ideální forma pro doplnění železa se tedy jeví bisglycinát železnatý. Tato chelátová forma, kdy je železo chyceno v jakýchsi kleštích dvou aminokyselin glycinu, má vysokou biologickou aktivitu a využitelnost. Bisglycinát železnatý je velmi stabilní, takže prochází žaludkem nedotčený (nezpůsobuje nevolnost) a dostává se do střev, kde je snadno vstřebán. Bylo také prokázáno, že jeho vynikající biologická dostupnost je patrná i za přítomnosti stravy, která běžně zhoršuje jeho absorpci.
Železo je nejlépe vstřebatelné ráno na lačný žaludek. Přibližně po dvou měsících pravidelného užívání železa se většině lidí navrátí jeho normální hladina v těle. I přesto byste však měli pokračovat v užívání doplňků dalších 6 až 12 měsíců, aby si tělo vytvořilo dostatečné zásoby železa. Doporučená denní dávka železa je v ČR stanovena vyhláškou na 14 mg a nejvyšší přípustné množství v denní dávce je stanoveno na 20 mg. Nízký, ale ani nadměrný příjem železa není pro nikoho prospěšný.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.